2010. július 23., péntek

Makrobiotikus kukoricaleves

Ezt a végtelenül egyszerű receptet egy makrobiotikus szakácskönyvben találtam, s mivel imádom a kukoricát most már évek óta készítem.

recept:
- pár cső kukorica
- 2 ek kukoricaliszt
- petrezselyem
- chili vagy rózsabors
Ha már úgyis főztünk a gyerekeknek kukoricát, a levét ne öntsük ki (huu! még gazdaságos és környezet kímélő is) és tartsunk meg 1 vagy 2 cső kukoricát is. Forraljuk fel az aromás lét, közben a megmaradt csövekről vágjuk bele a kukoricaszemeket(nem kell megijedni 1/2 perc az egész). Pici vízzel elkevert a kukoricaliszttel sűrítsük, ízlés szerint sózzuk, esetleg egy fél kanál cukorral édesítsük. A végén szórjuk meg egy nagy adag petrezselyemmel és chilivel vagy rózsaborssal tálaljuk.

2010. július 22., csütörtök

VKF. XXXVI. Málna szuflé

Törtem a kobakom valami egzotikus étel főzésén. Gondoltam kínai? Abban nem vagyok annyira otthon. Japán? ez már jobb. Vagy a most divatos marokkói vagy török vagy esetleg egy még egzotikusabb konyhát válasszak? Afrikai?
Nem! Francia!
... íme a szuflé! Az egyik legismertebb külhoni desszert. Egzotikum nincs benne, de az elkészítésétől való félelem, az összeeséséről szóló rémtörténetek vonnak köré egy misztikus ködöt.
PEDIG. Ez is olyan, mint az autóvezetés, csak önbizalom kell hozzá... és csukott sütőajtó!!! Nem kiváncsiskodunk, maximum csak az utolsó 2-3 percben. De, mint a képeken láthatjátok még ezt is megússzuk büntetlenül.
És a titok: a formát színültig rakás után lesimítjuk és a hüvelykujjunkkal egy kis peremet húzunk a tálka szélén körbe a tésztába.
Már 3/4 éve vártam arra, hogy a málnaszezon eljöjjön. Végre itt van, vagy már csak volt?
Tiszta málna íz és gyönyörű rózsaszín, kell ennél több?
recept:
- 200 g átpaszírozott málnapüré
- 50 g cukor
- 55 g cukor- 4 db fehérje
- 2 kk kukorica keményítő

















A málnapürét 50 g cukorral és 2 kkanál keményítővel felforraljuk és hagyjuk kihűlni. Közben a szuflés tálkákat kivajazzuk és liszt helyett aprószemű kristálycukorral meghintjük. A fehérjéket felverjük az 55 g cukorral és óvatosan a kihűlt málnapürét hozzákeverjük. 160 C-on kb 15 percig sütjük. Közben figyeljük mert minden sütő más. Kb 6-7 tálka lett belőle.

2010. július 19., hétfő

Pêche Melba

Nagyon édes apró nektarinokat láttam a Ráckevei piacon, gondoltam végre kipróbálom a klasszikust. A századforduló előtt kreálta a híres Auguste Escoffier, a londoni Savoy hotel francia séfje. Őszibarack, málna, vanília fagylalt és egy kis design. Ennyi! Rossz nem lehet.

recept:
- őszibarack (én most nektarint használtam)
- málna lekvár
- vanília fagylalt
- cukor
- marcipán
- cointreau (narancslikőr)(jó ötlet volt)

Az őszibarackokat forró vízbe dobtam 1 percre, így könnyű meghámozni. Félbe vágás után cukorszirupban oldalanként 5-5 percig főztem, amelybe cointreau-t öntöttem vanília helyett. Natúr marcipánból kiszaggattam egy karikát (szerencsére éppen 2 napja készítettem életem első házi marcipánját, isteni lett), kis gázégővel karamellizáltam. Erre kerül egy fél barack, bele egy gombóc vanília fagylalt, rá egy másik fél barack és a tetejére málnalekvár vagy a szirupból egy nagy kanálnyi.
Kész.
Íme a marcipános:

2010. július 6., kedd

gyümölcskosárkák

Karamelizált rétestésztát már régóta szerettem volna készíteni. S ha már neki kezdtem akkor nyári, gyümölcsös változat mellett döntöttem.

recept:
- rétestészta
- olvasztott vaj
- porcukor

Fogunk egy rétestésztalapot, kiterítjük és olvasztott vajjal megkenjük, porcukorral vastagon megszórjuk. Rá új rétes lapot teszünk, ismét olvasztott vaj és porcukor. 3-4 rétegig folytatjuk a műveletet a porcukor réteggel befejezve. Felvágjuk kb 10*10 cm-es négyzetekre és muffinsütőbe nyomkodjuk a négyzeteket. 220 C-on kisütjük, amíg karamelizálódik.
Rakhatunk bele, vanília sodót, pudingot, krémet, csokikrémet, moussokat stb., rá gyümölcsöt halmozunk. A krémet tálalás előtt rakjuk bele különben felpuhul a ropogós kosarunk.
Related Posts with Thumbnails